1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Пошук по сайту

Розсилка новин

Як уникнути штрафів ДАІ на місці зупинки!

«Постанови ДАІ, винесені без залучення юриста, якщо про це особою, що притягається до адміністративної відповідальності, було заявлено клопотання, підлягають скасуванню, так як винесені з порушенням права на правову допомогу,  гарантовану національним законодавством та нормами міжнародного права», - уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

Серед більшості автолюбителів побутує  думка, що накладення штрафу інспектором ДАІ на місці зупинки - явище без-       альтернативне і остаточне. Адже, як правило, суперечка на дорозі інспектора ДАІ і незгодного з його звинуваченнями автомобіліста закінчується оформленням протоколу та штрафом.
Однак, не все так однозначно. В українських автолюбителів з’явилася можливість вивести вирішення спірних питань з інспекторами ДАІ при оформленні протоколів про порушення Правил дорожнього руху на новий рівень. Точніше, така можливість передбачена законодавством вже досить давно, але в силу певних обставин нею практично ніхто не користувався.

Чимало українських водіїв не знає своїх прав та того, в який спосіб вони можуть їх захистити. У цьому впевнені в секретаріаті Верховної Ради України з прав людини. Одна з найбільших проблем стосується протоколів інспекторів ДАІ про накладення на водіїв штрафів за порушення Правил дорожнього руху (ПДР).
Як виявляється, інспектор ДАІ не має права оштрафувати водія на місці зупинки, якщо останній побажав скористатися правовою допомогою. Як зазначає омбудсмен Валерія Лутковська, в Державтоінспекції нехтують цією нормою законодавства. Не в останню чергу тому, що більшості водіїв про це просто не відомо. Хоча співробітник ДАІ при складанні протоколу зобов’язаний повідомити водієві про це його право.

Тобто, якщо Вами в протоколі про адміністративне правопорушення (у графі, передбаченої для написання пояснень) вчинений запис про Ваше бажання скористатися юридичною допомогою, а працівник ДАІ, проігнорувавши Ваше бажання, виніс постанову про накладення стягнення на місці зупинки, така постанова підлягає скасуванню як така, що винесена з порушенням Вашого права на правову допомогу, гарантованого національним законодавством та міжнародними нормами права,  - підкреслили в Секретаріаті Уповноваженого ВР з прав людини.

А відтак, за наявності такого запису у протоколі співробітник ДАІ не має права приймати рішення по адміністративній справі прямо на дорозі. Він зобов’язаний призначити водієві час і місце для розгляду справи за участю обраного особою адвоката або іншого фахівця в галузі права.
Вказане, щонайменше, надає водію  можливість відстояти свої права цілком законним та цивілізованим шляхом. Адже, впевнений у своїй правоті, водій може, як мінімум, отримати відстрочку для обґрунтування своєї позиції і, як максимум – анулювати протокол.

В Україні право на правову допомогу гарантоване ст. 59 Конституції України. Відповідно до частини першої цієї статті «Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав».
Крім того, право на правовий захист закріплено положеннями Європейської конвенції, ратифікованої Україною, в якій зазначено, що: «кожен має право захищати себе особисто або використовувати правову допомогу захисника, обраного на власний розсуд, або - якщо він не має достатніх коштів для оплати правової допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, якщо цього вимагають інтереси правосуддя ».

У випадках адміністративних проваджень право на правову допомогу передбачено частиною першою статті 268 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до цієї норми особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. І цим правом Центр підтримки водіїв «АВТОРАДНИК» однозначно  радить користуватися.

Аналізуючи  звернення на гарячу лінію ЦПВ «АВТОРАДНИК», можна стверджувати, що більшість штрафів ДАІ водій може уникнути за умови, якщо вчасно скористається  своїм правом на юридичний захист.

Розглянемо деякі спірні ситуації, яки виникли в останній час між учасниками Центру підтримки водіїв «Авторадник» та співробітниками ДАІ.
Звернення учасника Центру Володимира: «Скажіть, будь ласка, які мої подальші дії? Рухаючись поза населеним пунктом, був зупинений співробітниками ДАІ за перевищення швидкості на 40 км/год. А саме, не виконав вимоги дорожнього знаку 3.29, який обмежує швидкість до  «50 км/год».
Відповідь «АВТОРАДНИК»: « В даному випадку, Володимиру юристи Центру порадили спочатку повернутися до вказаного дорожнього знаку, вимоги якого начебто порушив, та сфотографувати його або ж відзняти на відео, задля того, аби вказаний доказ можна було б надати на суді. Як з’ясувалось, вказаний дорожній знак був встановлений із порушенням п.12.10 ПДР. А саме, у відповідності із вказаним пунктом ПДР додаткові обмеження швидкості можуть вводитись із обов’язковим встановленням додаткових дорожніх знаків, які попереджають про характер небезпеки та/або наближення до відповідного об’єкта. У разі, коли дорожні знаки встановлені з порушенням ПДР, водія не може бути притягнуто до відповідальності.  Оскільки дорожній знак 3.29 був розміщений без будь-якого додаткового дорожнього знаку, то відповідно і звинувачення Інспектора ДАІ не мали жодного підґрунтя. Усі вище зазначені пояснення водій Володимир надав Інспектору ДАІ на місці зупинки та вказав, що ці ж пояснення і впише у Протокол. Після виконання вказаних дій конфлікт вирішився, водій отримав документи та вирушив далі. »

Звернення члена Центру Олександра: «Перебуваючи у відрядженні в м. Донецьку, рухаючись за містом, на посту ДАІ був зупинений Інспектором ДАІ за, начебто, проїзд на червоне світло. У мене в машині працював відео реєстратор, також відео зйомка велася на посту ДАІ. Інспектор, відмовившись оглянути запис мого реєстратора, почав складати адміністративні матеріали. Як себе захистити, адже ПДР не порушував? »
Відповідь: «Водію Олександру було рекомендовано у Протоколі зазначити про те, що він із діями співробітника ДАІ не погоджується, ПДР не порушував, адже проїхав на зелене світло, що зафіксовано відео реєстратором, а також, у відповідності до вимог ст. 268 КУпАП, було заявлено клопотання про надання права на захист та перенесення розгляду справи за місцем його реєстрації.
Зазначені адміністративні матеріали були згодом передані на розгляд до управління ДАІ за місцем проживання, де водій Олександр разом із юристами Центру цілком законно довели його невинуватість. »

У випадку, якщо Ви потрапили в ситуацію, коли вас безпідставно звинувачують та не можете з будь-яких причин звернутися до юриста у момент зупинки,  радимо зазначити в протоколі наступне формулювання: «Порушень ПДР не допускав, з діями співробітників ДАІ не згоден, для отримання правової допомоги прошу відкласти розгляд справи», а потім звернутися до юриста із метою оскарження винесеної постанови . Зазначене формулювання у майбутньому дозволить юристам центру «Авторадник» успішно оскаржити незаконно накладений штраф.

Окрім цього, Центр «АВТОРАДНИК» організовує безкоштовні юридичні семінари для водіїв. Для участі просимо звертатися на гарячу лінію ЦЕНТРУ (0432) 509-102.